TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

1. díl patice LED žárovek

Obecně se můžeme setkat s pojmy jako objímka, závit, protikus, patice apod. Budeme používat jednotný termín patice. Co to tedy je? Patice nám uchytí LED žárovku do svítidla. Jen díky správné patici vložíme zdroj do svítidla. Je to základní a klíčový parametr, protože pokud máme v lampě šroubovací patici, nikdy do ní nevložíme kolíkovou patici – různé typy patic nejsou navzájem kompatibilní.

Základní typy patic v nabídce společnosti TESLA lighting jsou E27, E14, GU10, GU5,3, G4, G9, GX53, G53.

 

Není patice jako patice...

Nejběžnější paticí pro domácnosti je E27, která je šroubovací a obecně nahradila klasickou vláknovou žárovku. Je nejvíce užívanou u běžné lampy nebo lustru. V domácnostech najde též mnohá uplatnění menší šroubovací patice E14, která se vkládá do menších závitů, např. u stolních lampiček nebo nástěnných svítidel.

G4 je bezzávitová patice, se kterou se setkáme například u osvětlení v kuchyňské lince. Bezzávitová patice G9 je vybavena dvěma kolíky, které se pouze zastrčí. Nejčastěji ji najdeme u bodových světel a podhledech. Je to nejmenší rozměr LED žárovek.

GU10 je bezzávitová patice se dvěma symetrickými kolíky o průměru 5 mm, která se uchycuje zasunutím a aretací. Tento typ patice je typický pro bodová světla. Bezzávitová patice GU5,3 (můžeme se setkat ještě s označením MR16) se dvěma symetrickými kolíky o průměru 1 mm se většinou používá u vestavných svítidel.

GX53 je také bezzávitová patice u bodových světel. G53 bezzávitovou patici najdeme například u bodového reflektorového LED světla.

 

Naprostým základem je znát typ patice, a tuto klíčovou informaci najdeme přímo na našem svítidle, anebo v návodu k použití. Takže stačí, abychom se jen podívali a příslušný údaj si zapsali. Mimo jiné se zde dozvíme i jmenovitý příkon (W) a napětí žárovky (V). Případně bezpečně vyjmeme stávající žárovku a přečteme požadovaný údaj. K patici zohledníme i požadovaný tvar a velikost žárovky, aby se vešla do svítidla.

LED žárovky je možné napojit na napětí o hodnotách 230 V, 12 V nebo 24 V. Vyšší napětí umožňuje zvýšit světelný tok svítidla. Při napájení je důležité 

dbát na správné napětí, proto je u každé LED žárovky tento údaj uveden. V běžné elektrické zásuvce se setkáme se střídavým napětím 230V/50Hz, které vyhovuje běžným elektrickým spotřebičům.

Další díl budeme věnovat jednotlivým tvarům LED žárovek, které jsou v sortimentu společnosti TESLA lighting.

cs_CZCzech