Historie TESLA

POČÁTKY ZNAČKY SAHAJÍ DO ROKU 1921

V tomto roce vstoupila na český trh společnost pod jménem Elektra. V roce 1932 převzala Elektru společnost Phillips a pozornost firmy se upnula k vývoji rádiových přijímačů. Po válce pak přibyly také žárovky. Následně znárodněná společnost změnila kromě majitele i jméno a pod značkou TESLA, odkazující se k srbskému vizionáři Nikolu Teslovi, začala s výrobou tranzistorů, posléze prvních televizorů.

Po roce 1989 se zde po omezenou dobu již vyráběly pouze světelné zdroje. V roce 2012 zahájila česká společnost – pod licencovaným jménem TESLA lighting – prodej vlastních moderních LED zdrojů i svítidel v místě, kde původně TESLA vznikla, tedy v pražských Holešovicích.

TESLA lighting je česká značka a česká firma známá po celém světě jako přední dodavatel světelných zdrojů a osvětlení pro všechny segmenty rodinného i profesního života. Řadí se mezi významné inovativní společnosti na trhu. Díky velkému důrazu na vývoj, nabízí na trhu nejmodernější LED světelné zdroje krátce po jejich ověření ve specializovaných zkušebnách. Současně systematicky kontroluje kvalitu přímo v továrnách

Sortiment TESLA lighting zahrnuje moderní LED zdroje pro domácnosti i pro profesionální použití, zejména pak žárovky, trubice, podhledová i stropní svítidla, reflektorové i průmyslové LED zdroje včetně High bay, svítidla veřejného osvětlení, triproof svítidla s vyšší úrovní ochrany krytí.

1921
Založení

Založena společnost Elektra Praha, která se považuje za předchůdce současné TESLA a.s.

1932
Vývoj

Elektru přebírá zahraniční firma Philips a pozornost se tak upíná k vývoji radiových příjimačů.

1946
Vývoj

Po válce následuje znárodnění společnosti. Kromě majitele se mění i jméno. Firma poprvé začíná vystupovat pod značkou TESLA, odkazující se k srbskému vizionáři, Nikola Teslovi.

TESLA Praha jako nový národní podnik, pod prakticky jednotným řízením, přináší rychlé sjednocení jednotlivých elektronických oborů, sjednocení součástkové základny a zefektivnění a zrychlení výroby i vývoje. Podnik začíná s výrobou tranzistorů, posléze prvních televizorů, poměrně rychle se však rozvíjí i do dalších oborů komerční i investiční elektroniky ve světě.

1980
Vývoj

Generální ředitelství TESLA Praha se ruší a vznikají čtyři samostatné koncerny: Tesla Rožnov (elektronické součástky), Tesla Karlín (investiční elektronika), Tesla Brno (měřící a laboratorní technika) a Tesla Bratislava (spotřební elektronika).

1989
Vývoj

Společenské změny ve státě vedou k osamostatnění a zprivatizování jednotlivých částí podniku. Přímým pokračovatelem národního podniku TESLA, n.p. se stává TESLA a.s. sídlící nejprve v Praze-Hloubětíně, poté v Praze-Vysočanech.

2012
Vývoj

Vzniká společnost Tesla Lighting, která spadá pod křídla ISC Communication Czech a.s., distributora telekomunikační a zabezpečovací techniky, klimatizací, tepelných čerpadel a spotřební elektroniky.

2013
Vývoj

TESLA Lighting se etabluje na českém a zahraničním trhu světelného osvětlení. Její sortiment zahrnuje moderní LED zdroje do domácností a pro profesionální použití, zejména pak žárovky, trubice, podhledová i stropní svítidla, reflektorové i průmyslové LED zdroje včetně High bay, svítidla pro veřejné osvětlení, zemní i podlahová svítidla a Triproof svítidla s vyšší úrovní ochrany krytí. 

cs_CZCzech