TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

Přiznejme si, že v dnešní době již bereme světlo jako naprostou samozřejmost. Nemusíme tak bloudit doma, či venku potmě a dopřáváme si možnost vidět a být viděn, prakticky bez omezení. Svůj den si tak díky světlu můžeme libovolně prodloužit podle individuálních potřeb každého z nás.

Když opomeneme, že světlo je důležité pro samotné vidění a vnímání předmětů, anebo pro vytvoření atmosféry v našem domově, tak je také velmi důležité i pro lidský organismus – biorytmus. Při tmavém osvětlení nás přepadá únava a při zářivém osvětlení těžko usneme. Každý prostor má svá specifika a plní jinou funkci.

Takže ano, žárovka je důležitá také pro naše zdraví. A to už přeci stojí za to, abychom se výběrem správné žárovky začali více zaobírat. Podle čeho si vybereme novou žárovku? Všimli jste si té spousty čísel na obale? Pojďme se tedy podívat, co všechna tato čísla znamenají a proč jsou důležitá.

Právě pro snadnou orientaci v těchto údajích jsme pro Vás připravili průvodce s názvem TESLAbikář aneb Jak vybrat správnou LED žárovku. Jednotlivým parametrům světelných zdrojů se budeme detailně věnovat v samostatných článcích. Ale hned teď přinášíme stručný návod, abychom na nákup nové LED žárovky mohli vyrazit okamžitě.

1. Do jakého svítidla LED žárovku potřebujeme, jakou má patici?

Na každém svítidle nebo v návodu na jeho použití je uvedeno pro jakou patici/závit je konstruováno. Takže stačí, když se podíváme a příslušný údaj si zapíšeme. Mimo jiné se zde dozvíme i jmenovitý příkon (W) a napětí LED žárovky (V). Případně bezpečně vyjmeme stávající žárovku a přečteme si požadovaný údaj. K patici zohledníme i požadovaný tvar a velikost LED žárovky tak, aby se vešla do svítidla.

3. Kolik světla od LED žárovky potřebujeme?

Jak moc má žárovka svítit – přesněji, kolik má produkovat světla, sledujeme pomocí ukazatele svítivosti tzv. světelný tok, udávaný v jednotkách lumen (lm). Moderní LED zdroje mají mnohdy vyšší svítivost, a to i při nižším příkonu než klasické žárovky. Sledovat žárovky pouze podle příkonu (W) není proto úplně ideální, proto je důležité znát i svítivost. Čím vyšší hodnota v lumenech, tím vyšší svítivost. A pokud chceme perfektně vybraný zdroj, zohledníme i vyzařovací úhel, pod kterým září světlo do prostoru. Něco jiného chceme od stropního svítidla a něco jiného od stolní lampičky.

2. V jakém prostoru chceme LED žárovku použít?

Každá místnost v domě má svá specifika a měla by mít svou barevnou teplotu. Toto kritérium se odborně nazývá teplota chromatičnosti a je uvedena v jednotkách Kelvin (K). Zjednodušeně řečeno, se barva dělí na tři základní typy bílé.

4. Jak věrné a realistické barvy chceme vnímat?

Věrnost barev vyjadřuje hodnota uváděná jako CRI nebo Ra. Tam, kde jsou barvy důležité, doporučujeme vybrat žárovku s vyšší hodnotou CRI (Ra). Moderní LED žárovky mají hodnotu 80 a více a podání barev je tak věrné a realistické. Při hodnotě 0 nejsme schopni rozeznat žádnou barvu. Při hodnotě 100 jsou barvy naprosto přirozené. Další zajímavosti a podrobnosti si pak zde můžete přečíst v následujících týdnech.

cs_CZCzech