TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

7. díl CRI neboli index podání barev LED žárovek

Už jsme psali o vlivu teploty, resp. barvy světla na lidský organismus. A nyní, co se týče barev, budeme pokračovat hodnotami CRI. CRI (Color Rendering Index) neboli index podání barev hodnotí věrnost barevného vjemu při osvětlení z umělého zdroje tak, jak jej vidí lidské oko v porovnání s tím, jak bychom jej viděli při přirozeném světle slunce. Číselné hodnoty se uvádí ve spojení se zkratkami CRI nebo Ra.

Hodnota CRI (Ra) může být až 100 a barvy tedy vidíme takové, jaké ve skutečnosti opravdu jsou. Světelný zdroj má tedy naprosto přirozené podání barev. A naopak hodnota 0 nám říká, že při tomto osvětlení nejsme vůbec schopni rozeznat barvy.

ČERVENÉ NEBO HNĚDÉ JABLKO

V některých místnostech je věrné vykreslení barev velmi důležité. Jako první nás určitě napadne kuchyně či jídelna. Zde zpracováváme suroviny, skladujeme ovoce a zeleninu a klademe důraz na to, aby vše vypadalo čerstvě a lákavě – vždyť přeci jíme i očima. Takže pokud do těchto místností zvolíme světelný zdroj s nižším CRI (Ra) může se stát, že ovoce a zelenina bude vypadat mdle a zvadle, stejně jako maso či uzeniny. V tomto případě se určitě vyplatí, poohlídnout se po LED žárovce s vyššími hodnotami indexu podání barev. Nejde jen o barvy potravin, ale také o to, že při nízkých hodnotách CRI (Ra) jsou barvy „sychravější“ a ovlivňuje to naši celkovou náladu, může nás přepadnout častěji únava a splín, dokonce i prostorová orientace může být horší.

JAKÝ JE DNES STANDARD?

Většina LED žárovek má hodnotu CRI (Ra) větší než 80. I LED žárovky společnosti TESLA lighting dosahují hodnot CRI (Ra) více než 80.

Standardní hodnota CRI (Ra) je 80. Pokud se chceme cítit příjemně, doporučujeme dodržet tuto hodnotu. Jsou obory, kde je velmi důležitá věrnost barev, ať už jsou to grafická studia, galerie, klenotnictví, kosmetické salóny nebo zdravotnická zařízení či výrobní linky atp., pak se poohlížejme po LED zdrojích s ještě vyšším indexem podání barev.

 

Další díl budeme věnovat životnosti a spínacímu cyklu u LED žárovek, které jsou v sortimentu společnosti TESLA lighting.

cs_CZCzech