TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

4. díl světelný tok neboli svítivost LED žárovek

U klasických žárovek byla dána intenzita svítivosti jejich příkonem (W). Dnes u moderní LED technologie, ale podle příkonu (W) nemůžeme vysledovat, jak moc bude LED žárovka svítit. Protože různé zdroje světla mají při stejném příkonu různou svítivost.

teslabikar_dum

Co je LUMEN?

Jak moc má žárovka svítit, tzn. kolik má produkovat světla, sledujeme pomocí ukazatele svítivosti, tzv. světelného toku, udávaného v jednotkách lumen (lm). Ukazuje nám, kolik světelné energie zdroj vyzáří za jednu sekundu. Čím vyšší hodnota v lumenech, tím vyšší svítivost.

Pokud chceme vybírat mnohem přesněji, můžeme si dohledat i informaci o doporučených hodnotách intenzity osvětlení pro jednotlivé místnosti v domě. Tato hodnota je pak uváděna v jednotkách lux (lx). Podle jednoduchého vzorce si můžeme přesněji vypočítat, jak silnou žárovku si máme koupit.

Například pro stolní lampu na pracovním stole se doporučuje hodnota 300–500 lm, naproti tomu pro lampičku, u které si
čteme nám postačí 200 lm. U hlavního stropního svítidla se pohybujeme v hodnotách kolem 800 lm.

Pokud máme 15 m2 velkou ložnici a víme, že pro ložnici máme doporučenou intenzitu 100 lx, pak nám vyjde hodnota 1500 lm. Tzn., že máme koupit tolik svítidel, resp. zdrojů, abychom v ložnici dohromady získali 1500 lm.

 

Závěrem je potřeba zmínit fakt, že každý z nás vnímá světlo zcela individuálně. Tyto hodnoty jsou pouze doporučující a někomu mohou, ale také nemusí vyhovovat. Nicméně před nákupem je potřeba se zamyslet, co chceme osvětlit a pro jaký účel budeme světlo potřebovat.

Další díl budeme věnovat barevné teplotě LED žárovek, které jsou v sortimentu společnosti TESLA lighting.

cs_CZCzech