TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

3. díl příkon LED žárovek

Příkon nám říká, kolik elektrické energie LED žárovka spotřebuje, tzn. kolik nás bude svícení stát. Okamžitou spotřebu elektrické energie LED žárovky nám udává v jednotkách watt (W). Hodinu provozu LED žárovky vyjadřujeme ve watthodinách (Wh), resp. kilowatthodinách (kWh).

Ukažme si to na příkladu LED žárovky s příkonem 10 W, která podle výše popsaného vztahu spotřebuje za hodinu provozu 0,01 kWh. A při ceně 6 Kč/kWh nás stojí 1 hodina svícení touto LED žárovkou 0,06Kč.

ŽÁROVKA MÁ SVÍTIT A NE TOPIT

Při nákupu wolframových žárovek jsme byli zvyklí, nakupovat pouze podle příkonu ve wattech, a proto se všechny údaje u LED technologie porovnávají s klasickými žárovkami, abychom si představili, jak moc budou svítit, i při tak malém příkonu.

Někteří si nové moderní LED žárovky porovnávají s klasickými wolframovými žárovkami. A někteří toto srovnávání nechápou, protože už nejsou povoleny vyrábět a ani prodávat. Tedy už nebylo možné je zakoupit a možná je ani neviděli nikdy svítit. Takže ten, kdo nepamatuje klasickou žárovku, nechť si nekomplikujte výběr převodovými tabulkami. Jednoznačně jsou LED žárovky energeticky úspornější a ušetříte, protože mají mnohem lepší svítivost při mnohonásobně nižším příkonu.

Použitím moderní LED žárovky společnosti TESLA lighting, lze dosáhnout až 85% úspory nákladů na elektrickou energii, oproti použití klasické žárovky. Hlavní nevýhodou klasických žárovek byla jejich nízká účinnost, protože na světlo se přeměnilo jen 5-8 % energie, zatímco na teplo se přeměnilo 92-95 % energie. U LED žárovek je tomu naopak, protože až 90 % energie se přemění na světlo, který jsme zvyklí.

Prikon

Jedna klasická žárovka má stejnou spotřebu jako
osm LED žárovek od společnosti TESLA lighting.

Další díl budeme věnovat světelnému toku neboli svítivosti LED žárovek, které jsou v sortimentu společnosti TESLA lighting.

 

cs_CZCzech