TESLAbikář - Energetický štítek aneb jak v něm číst

10. díl - Evoluce energetických štítků

Ve druhém dílu našeho seriálu se podíváme na to, proč došlo ke změně energetických štítků a jaká je jejich nová podoba. Energetické štítky, ty malé etikety, které nám sdělují, jak efektivní je náš elektrický spotřebič nebo žárovka, prošly výraznou proměnou. Ale proč?

Proč došlo ke změně?

Systém energetických štítků, zavedený v roce 1995, sloužil svému účelu, ale čas a technologický pokrok si žádaly aktualizaci. Staré třídy A+, A++ a A+++ z roku 2010 přinesly zmatek, kdy většina spotřebičů byla zařazena do nejvyšších kategorií, a tím ztratily svůj význam. To vedlo k nejasnostem a nesprávným interpretacím pro spotřebitele.

Co přinesla nová podoba?

1. Jednodušší kategorie

Nový systém štítků přináší jednodušší a srozumitelnější kategorie, které jasně ukazují na energetickou účinnost spotřebičů. Můžeme zde zmínit i fakt, že LED žárovka téměř ihned po zapnutí svítí na plný výkon.

2. Odpovídající technologie

S neustálým vývojem technologií přichází i nová kategorie, aby spravedlivěji odrážela úspornost moderních spotřebičů.

3. Jasné porovnání

Spotřebitelé nyní snadno porovnají efektivitu různých spotřebičů, aniž by byli mateni příliš mnoha kategoriemi.

Nový systém energetických štítků je krokem vpřed směrem k transparentnosti a usnadnění informovaného rozhodování. Sledujte náš seriál, abyste zůstali v obraze o nejnovějších trendech v oblasti energetické účinnosti!

cs_CZCzech