TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

8. díl životnost a spínací cyklus LED žárovek

Dlouhá životnost je jednou z největších výhod, která bývá ve spojení s LED žárovkami často prezentována. Jaká je tedy jejich životnost? U klasických žárovek se obecně uváděla životnost 1000–2000 hodin svícení. Zatímco jako průměrná hodnota u LED žárovky pro domácí užití se udává 25 000 hodin, ale některé zdroje mají životnost až 50 000 hodin. To, co v LED žárovce svítí je čip. A právě tento čip je nositelem kvality podání barev, účinnosti osvětlení a také její životnosti. LED čipy nepřestanou svítit ani po uplynutí doby své životnosti, jen postupně ztrácejí „na síle“. Životnost se u nich uvádí v tisících hodin, dokud je svítivost LED čipu vyšší než 70 % původní svítivosti.

LED ŽÁROVKY VÁM UŠETŘÍ ČAS I PENÍZE

Jednoznačně má LED žárovka mnohem delší životnost, a proto je nemusíme kupovat tak často, jako tomu bývalo v případě klasických žárovek. Navíc společnost TESLA lighting testuje své LED žárovky ve vlastní fotometrické laboratoři, a proto poskytuje na své LED žárovky rozšířenou záruku 3 roky.

A CO EKOLOGIE?

Všichni, kteří se k našemu životnímu prostředí chovají zodpovědně jistě ocení, že LED žárovky jsou energeticky úspornější. Také neobsahují žádné toxické látky, olovo, rtuť atp. Nevyzařují žádné ultrafialové, ani infračervené záření. Proto jednoznačně přispívají k vytváření zdravějšího pracovního i osobního prostředí.

ZAPNOUT – VYPNOUT

Máte malé děti? Tak to určitě znáte oblíbenou hru s vypínačem světel, kdy prarodiče dětem spílají, že jim zničí žárovku. Zapnutí a vypnutí světelného zdroje je definováno jako spínací cyklus a říká nám, kolikrát je možné světlo zapnout a znovu vypnout. LED žárovkám nevadí časté zapínání/vypínání a ani krátké svícení, jejich životnost se tímto nijak významně nezkracuje. U LED žárovek společnosti TESLA lighting je spínací cyklus v rozmezí 10 000 – 20 000x. Můžeme zde zmínit i fakt, že LED žárovka téměř ihned po zapnutí svítí na plný výkon.

JAK LIKVIDOVAT LED ŽÁROVKY

Apelujeme na zodpovědné chování každého z nás a zodpovědné nakládání s odpady. Pokud nám není jedno, kde skončí odpad z naší domácnosti, budeme se snažit jej vytřídit, a to se netýká pouze LED žárovek. LED žárovky se dají dobře recyklovat, znovu se dají použít elektronické komponenty i získat materiály, jako kov, sklo nebo plast. Proto stojí za to LED žárovky odnést nejlépe na sběrný dvůr. Můžeme je odnést i na jiná sběrná místa, ale také vyhodit do kontejneru s elektroodpadem, tam ale mohou manipulaci s nimi zkomplikovat střepy.

Už víme, že LED žárovky svítí i po uplynutí doby své životnosti a že se dají dobře recyklovat, takže třídění odpadu má v tomto případě smysl.

cs_CZCzech