TESLAbikář aneb jak vybrat správnou LED žárovku

5. díl teplota chromatičnosti neboli barevná teplota LED žárovek

Známe patice, známe tvary, známe příkon, známe svítivost. Další volitelná veličina LED žárovek je barva – barevná teplota udávaná v Kelvinech (K), protože u různých zdrojů se setkáváme s různými odstíny světla.

JE BÍLÁ OPRAVDU JEN BÍLÁ?

Když opomeneme, že světlo je důležité pro samotné vidění a vnímání předmětů, anebo pro vytvoření atmosféry v našem domově, tak je také velmi důležité i pro lidský organismus. Měli bychom dbát na přirozený biorytmus. A na to bychom neměli zapomínat a brát to na lehkou váhu. Bezesporu je nejdůležitější přirozeně se měnící denní světlo. Ale den má jen 24 hodin, a z toho třetinu doma prospíme a další třetinu dne trávíme v interiéru. Při tmavém osvětlení nás přepadá únava a při zářivém osvětlení těžko usneme. Pro správný biorytmus organismu můžeme přispět mimo jiné i výběrem správné žárovky se správnými hodnotami, protože každý prostor má svá specifika a plní jinou funkci.

PRO PRÁCI

Denní bílé světlo u LED žárovek má hodnoty 3500K – 5500K a nemá žádný barevný nádech. Pocitově je velmi čisté, příjemné a pro oči přirozenější, můžeme jej přirovnat k přirozenému světlu při slunečném dni. Doporučujeme do jídelen, kuchyní, šaten a předsíní.

PRO RELAXACI

LED žárovky s hodnotami 2300K – 3500K doporučujeme do ložnic, obývacích i dětských pokojů. Světlo z těchto zdrojů má žlutý nádech a připomíná západ slunce, navozuje klidnou a přátelskou atmosféru.

PRO AKTIVITU

LED žárovky s hodnotami 5500K - 6500K navozují atmosféru oficiality a čistoty, proto jsou vhodné pro prostory vyžadující aktivitu, soustředěnost. Studené bílé světlo má namodralý nádech a hodí se na osvětlení větších ploch. Doporučujeme do pracovny, kanceláře, garáže či technické místnosti.

Závěrem je potřeba zmínit fakt, že každý z nás vnímá světlo zcela individuálně. Tyto hodnoty jsou pouze doporučující a někomu mohou, ale také nemusí vyhovovat. Nicméně před nákupem je potřeba se zamyslet, co chceme osvětlit a pro jaký účel budeme světlo potřebovat.

Další díl budeme věnovat barevné teplotě LED žárovek, které jsou v sortimentu společnosti TESLA lighting.

cs_CZCzech